Nvidia’dan 13000 liralık dev! Titan RTX


Nvidia kullanıcıların uzun süredir merakla ve ilgiyle beklediği yeni modeli Titan RTX’i sonunda çıkardı. RTX serisinin en güçlü modeli olacağı düşünülen Titan RTX aynı zamanda Nvidia Turing mimarisinin de yıldızı olacak gibi görünüyor. Bu yeni model 11 GigaRays ışın izleme teknolojisi, 130 Teraflopderin öğrenme ve güçlü grafik özellikleriyle oldukça performanslı bir ekran kartı.

Nvidia’nın yaklaşık 10 yıllık çalışmasıyla ortaya çıkardığı RTX ailesi, şirketin görüşüne göre CUDA mimarisinden sonraki en büyük atılım. Hızlı ışın izleme performansı kazandırmak amacıyla RT çekirdeği kullanılan üründe aynı zamanda yapay zeka işlemi ve eğitimi için Tensor çekirdekleri kullanılmış. Her iki motor da hızlı hesaplama ve üstün rasterleştirme yöntemleri sayesinde sadece hem oyunculara  hem de tasarımcı, geliştirici ve sanatçılara yüksek performanslı kullanım deneyimi sunuyor. 

Titan RTX, 72 tane Turing RT çekirdeği ile saniyede11 GigaRay ışın izleme ve 576 Turing Tensor çekirdeği ile 130 Teraflops derinöğrenme gücüyle etkileyici bir performansa sahip. Aynı zamanda sahip olduğu 24GB DDR6 RAM ile kendinden önceki Titan GPU modelinin iki katı fazla bellek kapasitesi sunuyor.  Video düzenleyen kullanıcıların ilgisini çekecek olan 672 GB/s bant genişliği ile 8K video düzenlemesinde oldukça başarılı.

RTX serisi kartlar şimdiye kadar genel olarak oyunculara yönelik bir karttı fakat Titan ile bu durum artık değişecek. Titan RTX, FP32, FP16, INT8 ve INT4‘ten gelen güçlü performans için TuringTensor çekirdekleri kullanarak, daha çevik bir şekilde sinir ve eğitim ağlarının oluşturulmasına imkajn veriyor. Bu sayede ise bilgisarayı yapay zeka araştırmacıları ve geliştiricileri için çok güçlü bir süper bilgisayar haline getiriyor.

Titan RTX’in fiyatı 2,499 dolar olarak belirlenmiş. Nvidia firmasının ürettiği en pahalı kartlardan biri olacak olan bu model 2019 Ocak ayında piyasaya çıkmış olacak.