GP Bullhound firmasına göre 2019’da sivrilecek teknoloji trendleri


GP Bullhound her yıl olduğu gibi bu yıl da teknoloji hakkında ön görülerini paylaştı. 2019’da kripto paradan dijital bankacılığa, parekende sektöründen uygulama dağıtımına kadar farklı teknoloji faktörlerinin ileri çıkacağını ifade ederken takipte kalınması gereken girişimleri ve şirketleri de paylaştı. Önceki yıl tahminleririnin  yüzde 90’nını tutturan GP Bullhound’a göre 2019’da öne çıkacak olan trendlerin listesi şu şekilde;

Akıllı parekende
Uzun zamandır küresel parekendenin kalbi e-ticaret satışlarıyla atıyor. Durum böyle olunca büyük teknoloji devleri ve girişimciler fiziksel dünyaya odaklanmaya başladı. Yani 2019’da geleneksel parekendecilik teknolojik inovasyonlarla karşımıza çıkacak.

Yapay zeka
Bilim kurgu filmlerinde insanlığın sonunu getiren yapay zekaların reel hayatta da beyaz yakalıları ortadan kaldıracağı düşünülürken GP Bullhound senaryonun öyle gelişmeyeceğini düşünüyor. Yapay zekalar beyaz yakalıların değil sürekli düşülen iş tekrarlarının sonunu getirmeye hazırlanıyor. Aynı zamanda ekip yönetimi ve işe alma gibi iç süreçler de yapay zekalar tarafından yönetilebilir.

Uygulama dağıtımı
Uygulama dağıtımının başını çeken Google ve Apple dağıtım hizmeti için yapımcılardan komisyon alıyor. Yeni yıldan sonra ise yapımcıların artık kendi girişimlerine yöneleceği düşünülüyor.

Reklamcılık ve abonelik
Tüketim alışkanlıkları ve içerik kalitesi göz önünde bulundurulduğunda çoğu kullanıcı artık ücretli uygulamalara yöneliyor. Spotify, Netflix gibi ücretli ugulamaların duraklayan dijital reklamcılığa yeni bir boyut kazandıracağı öngörülüyor. Aynı zamanda reklamverenlerin Facebook ve Google gibi dev şrketlerden sıyrılarak kendi servislerini oluşturacakları tahmin ediliyor.

Hızlı teslimat
Genç kullanıcılar  internetten aldıkları ürünün gün içersinde kendilerine ulaştırılmasını istiyorlar ancak şuanda çoğu e-ticaret şirketi bunu gerçekleştiremiyor. 2019’la birlikte Amazon gibi devlerin gün içinde teslimat garantisi için büyük gelişme kaydedeceği düşünülüyor.

Kripto para
GP Bullhound’ın tahminlerine göre değişen regülasyonlarla birlikte kripto paralar daha çok çnem kazanacak.

Kadın istihdamı
Özellikle bilişim ve yazılım sektöründe kadın girişimcilerin  erkek egemenliğini sarsacağını düşünen GB Bullhoun’a göre kadınlar şimdiden teknoloji sektöründe atağa geçmiş durumda.