Google, Duck.com alan adını DuckDuckGo’ya bıraktı.


Arama motoru devi Google kensidine ait olan Duck.com’u büyüyerek rakibi haline gelen DuckDuckGo.com’a devretti.

DuckDuckGo.com 2008’den bu yana hizmet vermeye devam eden ve kişisel gizliliğe gösterdiği önemle tanınarak büyüyen bir arama motoru ancak Duck.com adresinin rakibi Googla’a ait olmasından muzdaripti. Şirketin kurucusu Gabriel Weinberg önceki yaz Google yöneticilerinden biriyle tweetleşerek Duck.com’un neden Googla’a ait olduğunu sordu. Google yöneticisi ise sebebi araştırarak yine twitter üzerinden cevapladı.

Yapılan açıklamaya göre bu premium olan domain adresi Duck.com, 2009’da alımı gerçekleştirilen On2 isimli video codec girişimi sebebiyle Google’a geçmiş. Önceki adı Duck Corportion ve Duck.com’a sahip olan şirketin satışı Google’a  yapıldıktan sonra domain adresinin de sahibi olmuşlar.

Google’ın satın aldığı On2 girişiminin Duck.com adresinin sahibi olması oldukça ironik görünüyor çünkü şimdiye dek Google, Duck.com adresini direkt kendi arama motoruna yönlendiriyordu. Hal böyle olunca şirket DuckDuckGo konusunda endişe ettiği izlenimi veriyordu.

Gabriel Weinberg,  Duck.com adresinin artık DuckDuckGo’ya ait olduğunu ifade ederek Google’a teşekkürlerini sundu. Bu birb ağışmıydı yoksa satış işlemi mi gerçekleştirildi bilinmese de yeni gelişmeden sonra DuckDuckGo arama motorunun artık daha çok kullanılacığı öngörüldü.