Artık IOS Kullanıcıları da Google Lens’i Kullanabilir


Dünya devi Google görsel üstünden tanımlama ve arama yapılmasına olanak sağlayan uygulaması Google Lens’i geliştirerek IOS uygulamasında da kullanılabilir hale getirdi.

Google Lens telefon kamerasıyla çektiğiniz görselleri yapay zeka yoluyla işleyerek arama yapabiliyor hakkındaki bilgileri kullanıcıya aktarıyor. Mesela bir restoranta gidip telefon kamerasını çevirdiğinizde uygulama restorantı tanımlıyor ve telefon numarasından yorumlarına kadar hakkındaki bilgileri kullanıcıya sunuyor. Uygulama aynı zamanda çekilen görüntüdeki yazıları da algılayıp tanımladığı ürünün alternatiflerini de sunabiliyor. Google Lens, hayvan ve bitki türlerini tespit edip kitap ve dergileri de tanımlıyor.

 Uygulama önce sadece Android işletim sisteminde kullanılabiliyorken twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre Google Lens artık IOS işletim sistemindeki Google aplikasyonunda da kullanılabilecek. Artık  IOS işletim sistemi kullanan tablet ve akıllı telefonlarda Google aplikasyonuna girildiğinde arama sekmesinde Lens simgesi de görülecek.  Simgeye tıkladığınızda ise telefonun kamerası açılacak ve görüntüsünü çektiğiniz nesnenin tanımlaması Lens ile yapabilecek.